Woda deszczowa i jej gromadzenie

Zbieranie wody opadowej wydaje się naturalnym rozwiązaniem. Na wsiach od lat przy rynnach stały beczki, a deszczówka służyła wtedy głównie zwierzętom gospodarskim, czasem do mycia. Aktualnie gromadzenie deszczówki staje się często koniecznością, zwłaszcza w obliczu suszy, jaka praktycznie co roku dotyka Polskę.

Do czego można wykorzystać deszczówkę

Wodę zgromadzoną w przydomowych zbiornikach możemy zagospodarować na kilka sposobów. Pierwszym i podstawowym, który nie wymaga specjalnych instalacji jest po prostu podłączenie zbiornika do rynny spustowej z dachu i używanie wody do ręcznego podlewania ogrodu. Innym, już bardziej skomplikowanym rozwiązaniem, na zagospodarowanie zebranej deszczówki, jest włączenie jej w obieg wody w naszym domu. Bez problemu można używać jej na przykład do spłukiwania nieczystości w toalecie, do prania, do sprzątania wewnątrz i dookoła domu.

Estetyczne rozwiązania

Wybór wolnostojących zbiorników na deszczówkę jest ogromny, każdy potencjalny użytkownik na pewno znajdzie odpowiedni, zarówno wizualnie, jak i cenowo. Nawet najprostsze wydawałoby się zbiorniki z tworzyw sztucznych, mogą prezentować się dobrze. Są na przykład zbiorniki w kształcie dzbanów, do złudzenia przypominających kamienne, są zbiorniki ze zintegrowanymi donicami, które po obsadzeniu kwiatami pięknie prezentują się w ogrodzie, są wreszcie rozwiązania designerskie do nowoczesnych kompozycji. Gromadzenie deszczówki możemy również zrealizować w formie otwartego zbiornika czy oczka wodnego. Takie mini jeziorko, przy odpowiednim wkomponowaniu w teren, stanowi bardzo atrakcyjny element w naszym ogrodzie.

Zbieranie wody opadowej jest eko

Poza wymiernymi korzyściami finansowymi, jakie przynosi gromadzenie deszczówki dla domowego budżetu, jest to też krok w stronę ekologii. Powstrzymując wodę przed zbyt szybkim odpływem do kanalizacji i dalej do rzek, poprawiamy lokalne nawodnienie gruntu. Zbieranie deszczówki odciąża też system kanalizacyjny przy ulewnych opadach, a tym samym minimalizowane jest ryzyko podtopień. Przede wszystkim jednak, używając deszczówki do celów bytowych, oszczędzamy cenne zapasy wód podziemnych.

 

Author: slonecznygrodek72.pl