Płyta OSB (z angielskiego Oriented Strand Boards) to obecnie najczęściej stosowany materiał, który przydaje się zarówno w wykańczaniu mieszkań czy domów, jak i w produkcji trwałych i funkcjonalnych mebli. To kompozytowa płaskoprasowana płyt o wiórach orientowanych, wyróżniająca się dużą trwałością. Płyta ta jest niezwykle odporna na zniszczenia i wilgoć, a do tego cechuje ją łatwość w obróbce.
Płyta OSB wykonana jest aż w ponad 90% z drewna. Dzięki temu jest materiałem ekologicznym, który ulega szybkiemu rozkładowi, a przy tym pozwala na recykling odpadów. Składa się ze starannie wyselekcjonowanych prostokątnych wiór sosnowych lub świerkowych (koniecznie o podobnej wielkości), które sprasowane są ze sobą żywicą wodoodporną (naturalnym klejem) pod wpływem wysokiej temperatury i dużego ciśnienia.
Płyta OSB ma właściwie nieograniczone zastosowanie. Może z łatwością zastąpić sklejki czy lite deski. Dzięki przystępnej cenie i łatwości obróbki, a także znakomitej izolacji cieplnej, płytę OSB łączyć można z elementami drewna i stali tworząc doskonale konstrukcje.
Płyta OSB zastosowanie znajdzie między innymi jako: nośne zewnętrzne oraz wewnętrzne poszycia dachów i ścian, podłóg i stropów, a także jako ich konstrukcyjne elementy – środniki belek dwuteowych w metodzie szkieletowej. Można ją wykorzystywać również w zastępstwie sklejki lub litych desek, na przykład w procesie tworzenia drewnianej konstrukcji szkieletowej.
Płyta OSB znakomicie sprawdzi się także jako okładzina podłogowa, czy materiał szalunkowy. Przydać się może też do różnorodnych przeróbek, rozbudowy strychów, przybudówek czy pomieszczeń gospodarczych.
Ale płyta OSB sprawdzi się nie tylko w konstrukcji domu. To materiał, który idealnie zastąpi drewno w produkcji mebli. Można wykonać z niego zarówno meblowe elementy dekoracyjne, panele drzwiowe, jak i szkielety mebli tapicerowanych. Płyty OSB przydadzą się także w wystawach sklepowych czy w budowie stoisk wystawowych. To materiał, który jest niezwykle trwały i odporny, dlatego cechuje go uniwersalność w wykorzystaniu.
Najnowsze komentarze