Szpinak to roślina, która jest składnikiem wielu dań, często również bardzo wykwintnych. Od pokoleń znienawidzony jest przez dzieci, jednak dorośli doceniają go za szereg walorów smakowych oraz odżywczych. W sprzedaży dostępny jest cały rok, ale osoby posiadające własny ogródek z powodzeniem mogą uprawiać w nim to zielone warzywo, nic bowiem tak nie cieszy, jak własnoręcznie wyhodowane w nim rośliny.
Warzywo tylko na jeden sezon?
Mało kto wie, że szpinak można uprawiać całorocznie, występuje on bowiem w odmianach wiosennych, letnich, jesiennych, jak również takich, które zimują w gruncie. Każda z tych odmian smakuje wyśmienicie, jednak różnią się one pod względem wyglądu, faktury liści oraz oczywiście – smaku.
Tak więc, aby cieszyć się całoroczną uprawą szpinaku, należy ściśle trzymać się terminów jego wysiewu, które przypadają kolejno na:
– marzec do połowy kwietnia – wówczas zbiory przypadają w maju
– przełom lipca i sierpnia – plony zostaną uzyskane we wrześniu i październiku
– wrzesień i październik – wtedy plon zostanie uzyskany w zależności od pogody wiosną kolejnego roku.
Szpinak – dlaczego warto go jeść?
To zielone warzywo naprawdę warto włączyć do swojej diety, jest bowiem bogatym źródłem przeciwutleniaczy działających na nasz organizm odtruwająco i odmładzająco. Świetnie więc oczyszcza organizm, a dodatkowo jest niskokaloryczny, sprzyja również budowie masy mięśniowej – warto więc go spożywać będąc na diecie nie tylko redukcyjnej.
Najbardziej odżywczy dla naszego organizmu jest szpinak zimowy, dostarcza bowiem cennych witamin i minerałów w czasie, kiedy brakuje sezonowych świeżych owoców i warzyw.
Szpinak najsmaczniejszy jest świeży, jeśli jednak zbiory są zbyt obfite, wówczas można z powodzeniem go zamrozić i wykorzystać w późniejszym czasie. Szpinak z ogródka smakuje wyśmienicie, ale kiedy tego ogródka brakuje, można wówczas szpinak uprawiać w pojemnikach i doniczkach – udaje się nawet na kuchennym parapecie.
Najnowsze komentarze