Podłoga na lata – o ile o nią dbasz

Parkiet w domu jest pięknym, eleganckim elementem wystroju. W końcu kto nie chciałby się pochwalić dębową podłogą ułożoną w jodełkę lub w skandynawskim stylu. Tylko jak czyścić taką podłogę, by jej nie zniszczyć?

Parkiet w domu

Drewno to nie płytki, które zawsze jakoś się doczyści i co najwyżej można je tylko potłuc. Drewno reaguje na wiele czynników zewnętrznych. Zwłaszcza na wilgoć w powietrzu i temperaturę. Zależnie od wysokości tych parametrów może się kurczyć lub rozszerzać. Z tego względu musimy go odpowiednio pielęgnować. Tak, by naprawdę był on piękny przez lata.

Jak czyścić parkiet?

Parkiet należy czyścić regularnie. Zwłaszcza w miejscach, gdzie najczęściej gromadzi się w piach i brud z naszych butów. Takie drobiny ziemi mogą bowiem utknąć w strukturze parkietu i ją zniszczyć. To właśnie one tworzą większość zarysować i wgnieceń.
Najlepiej pozbyć się tego brudu za pomocą odkurzacza, ale z odpowiednią końcówką. Podobnie jak przy panelach plastikowe części końcówek, na dodatek mocno przyciskane do podłogi mogą zniszczyć drewnianą powierzchnię.
Częste odkurzanie ma także dodatkową zaletę. Parkiet jak już wspominaliśmy nie lubi wody. Regularne odkurzanie sprawa, że dłużej możemy czekać z myciem parkietu mopem.
Czasami nie ma innej rady, jak przetarcie parkietu na morko. Wiele śladów bowiem musi zejść za pomocą środków myjących. Jednak musimy pamiętać o wyciśnięciu mopa z wody. Parkiet powinien być mokry około minuty, nie więcej po przejechaniu mopem.
Dobrym rozwiązaniem może być też posiadanie drugiego mopa, którym przetrzemy podłogę po umyciu na sucho. Może to zapobiec powstawaniu smug, które odbijałyby się w świetle.

Konserwacja

Parkiet mimo mycia może wraz z upływem lat matowieć, powstawać zarysowania lub inne uszkodzenia.
Takie drobne uszkodzenia nie muszą być jednak skazą na podłodze. Do usunięcia drobnych śladów wystarczy odpowiedni lakier odświeżający. Można stosować go samemu, trzeba jedynie pamiętać, że wcześniej należy umyć parkiet. Najlepsze wyniku będą przy regularnym stosowaniu dwa razy do roku.
Do konserwacji parkietu możemy również zaliczyć odpowiednie warunki w pokoju. Odnosi się to do utrzymywania w miarę stałej temperatury i wilgotności. Wszelkie zmiany mogą bowiem źle wpłynąć na parkiet.
Dobrze jest też nie przesuwać mebli na parkiecie – lub zastosować filce pod meble, by nie szurały po podłodze.

 

Author: slonecznygrodek72.pl