Beskidy to szczególnie uwielbiane miejsce przez narciarzy.

Nie oznacza to jednak, że zwykły turysta, który niekonieczne jest miłośnikiem sportów zimowych nie ma po co tu przyjeżdżać. Ktoś taki również powinien nieco otworzyć się na górskie eskapady. Najlepiej przygodę tutaj rozpocząć od przyjemnego spaceru. Przebywając w górach w czasie zimy można trochę dostać w kość znajdując się tak naprawdę na każdej wysokości.

Nikt nie jest tu jednak w tym okresie zdany tylko na szusowanie na nartach po stokach. Piesze wyprawy w tak urokliwym miejscu mogą stanowić świetną formę spędzania wolnego czasu. Trzeba jednak wtedy bardzo przemyślanie je organizować. Będąc w Beskidach nie wolno lekceważyć gór!

Jednak wcale nie musimy ich się bać. Warto powoli, kierując się zdrowym rozsądkiem oswajać się z nimi. Tutaj każda wyprawa może być całkiem czymś innym. Mimo to wycieczki w tym miejscu są bardzo polarne, a turyści są w różnym wieku i mają różną kondycję.

W zimę na spacer najlepiej wybrać trasę prostszą i krótszą niż latem.

Warto mieć na uwadze, że m.in. w Beskidzie Żywieckim nie ma zapewnionych łatwych warunków do wędrowania, czego nie można powiedzieć o Beskidzie Śląskim – to miejsce dobrze zagospodarowane turystycznie o łatwym dostępie.

Wiele jest tutaj miejsc, w które wybrać się powinni jedynie doświadczeni turyści – mowa m.in. o Białej Górze. Zwykli turyści, którzy chcą wybrać się tu po to, aby po prostu odpocząć powinni spacerować po dolinach czy przetartych szlakach, wędrując do górskich schronisk.

Planując wyprawę na nieco wyższe wysokości można zdecydować się na to przebywając jedynie w towarzystwie odpowiednio doświadczonych osób. Należy na uwadze mieć też fakt, że w zimę dni są krótsze. O gorszych warunkach na szlaku świadczy też głęboki śnieg, niewysoka temperatura bądź słaba widoczność. Po zdobyciu jednak właściwego doświadczenia łatwo będzie dostrzec niesamowity urok Beskidów nawet zimą.

Co warto zabrać ze sobą do plecaka wybierając się na spacer w Beskidach?

Konieczne jest śledzenie komunikatów pogodowych GOPR. Wybierając się w dłuższą drogę należy mieć przy sobie jakiegoś towarzysza, która zna obrany szlak. W czasie zimy niezbędna jest czapka, rękawiczki, ciepły polar oraz dobra kurtka, która chroni przed wiatrem oraz śniegiem. Turyści muszą mieć też specjalne buty i ochraniacze, dzięki którym śnieg nie przedostanie się do butów.

W Tatrach powinno być się też wyposażonym w detektor lawinowy, raki i czekan. W Beskidach wystarczy, gdy turyści będą mieli raczki – kolce, które można przytwierdzić do obuwia za pomocą gumy.

Wybierając się w górską podróż trzeba mieć przy sobie naładowany telefon, w którym będzie wpisany numer GOPR. Dobrze, gdy turysta będzie miał też przy sobie sprzęt do nawigacji satelitarnej, latarkę, mapę oraz apteczkę i zapałki. Podstawą jest też energetyczny posiłek i termos z gorącym napojem. W górach nie powinno się spożywać alkoholu.

Serdecznie zachęcamy wszystkich turystów na przyjazd w Beskidy oczywiście z noclegiem w naszym Apartamencie Słoneczny Gródek 72! To nie tylko miejsce dla doświadczonych miłośników zimowych sportów, ale dla każdego kto marzy by odpocząć i przeżyć świetną przygodę w urokliwym miejscu!