Luksusowe noclegi w Beskidach

Beskidy są pasmem górskim w zachodniej części Karpat, rozciągającym się od rzeki Beczwy, w Czechach na części zachodniej aż po rzekę o nazwie Czeremosz (Ukraina na wschodzie). Długość od strony zachodniej do wschodniej sięga mniej więcej 600 km, natomiast szerokość – max 70 km. To najmłodsze pasmo górskie w naszym kraju. Na jego obszarze utworzono aż 11 parków narodowych. Najpopularniejsze pasma Beskidów to Beskid Śląski, Żywiecki, a także Gorce.

Każde z nich warto odwiedzić, ale skupmy się teraz na Beskidzie Śląskim. W granicach naszego kraju pasmo to buduje silny zespół, do którego należy Pasmo Czantorii, a także Pasmo Wiślańskie. W tym drugim warto zobaczyć zespół Baraniej Góry, masyw Skrzycznego, Pasmo Równicy, a także zespół Klimczoka wraz z Szyndzielnią oraz inne wzniesienia. Stolicą Beskidu Śląskiego jest miast Bielsko – Biała.

luksusowe noclegi w beskidach

Najwyższym szczytem w Beskidzie Śląskim jest Skrzyczne. Wznosi się on w północno-wschodniej części,  na pobocznym ramieniu pasma Baraniej Góry. Na szczyt turyści mogą dostać się wieloma drogami – m.in. prowadzącą ze Szczyrku, z Buczkowi czy Ostrego. Wchodząc od strony Szczyrku, można jednocześnie zobaczyć miasto. Osobom niezbyt doświadczonym zaleca się by, na taką wyprawę zabrali ze sobą kogoś, kto ma wiedzę z tego zakresu i zapewni bezpieczeństwo. Taką osobą może być np. ratownik GOPR, który dodatkowo będzie umiał opowiadać ciekawostki o górach oraz miastach znajdujących się na danym terenie. Takie podróżowanie będzie na pewno łatwiejsze i milsze. Plusem w takich miejscach są schroniska, w których można odpocząć i czegoś ciepłego się napić.

Na szczycie Skrzyczne występuje punkt przecięcia się wielu szlaków turystycznych (są to szlaki zarówno piesze jak i rowerowe). Występuje tam maszt nadajnika RTV, którego długość to 87 m. Jest on punktem orientacyjnym dla tych, którzy mają problem, by rozróżnić poszczególne wzniesienia. Podczas takiej podróży po drodze spotyka się wiele tras narciarskich oraz kolej liniową, którą można dotrzeć na szczyt Skrzyczne. Po zejściu ze szlaku, można udać się do centrum Szczyrku i do Beskidzkiej Galerii Sztuki.

Kolejnym Szczytem o którym warto tu również wspomnieć jest Szyndzielnia. Wyprawa na niego wiąże się z zobaczeniem urokliwego miasta – Bielska-Białej. Szczyt górski Szyndzielnia wznosi się na północnej części od Klimczoka, między doliną Olszówki, Wapienicy oraz Białki nieopodal miasta Bielsko-Biała oraz Parku Krajobrazowego położonego w Beskidzie Śląskim. Najlepiej na Szyndzielnię dostać się kolejką liniową, która jest zaliczana do jednej z najnowocześniejszych kolei tego rodzaju w naszym kraju. Podróż kolejką trwa kilka minut. W jej trakcie można podziwiać piękne, zapierające dech w piersiach widoki. Po dotarciu na górę warto udać się na wieżę widokową, której wysokość osiąga 18 m. Można z niej podziwiać panoramę miasta, a także Beskid Mały i Śląski. Przy właściwej pogodzie można podziwiać również z tego miejsca Tatry, Pilsko oraz Babią Górę. W Beskidzie Śląskim znajduje się też alpinarium – skalny ogród. Można tam ujrzeć objęte ochroną rośliny wysokogórskie, są wśród nich zawilce oraz szarotki.

Kolejnym szczytem jest tutaj Klimczok, który pod względem wysokości osiąga drugie miejsce (1117 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim. Klimczok znajduje się w północno-wschodniej części Baraniej Góry. Przez niego przeprowadzona jest administracyjna administracyjna granica miasta Bielska-Białej, a szczyt stanowi najwyższy punkt miasta. Na zachodnim poboczu góry występuje kilka jaskiń, spośród których największa charakteryzuje się długością 26 m. To w niej ukrywać się miał znany zbójnik żywiecko-śląskiego pogranicza (Klimczok) – stąd właśnie nazwa szczytu.

Beskidy są naprawdę bardzo bogatym turystycznie miejscem.

Można tu wiele zobaczyć. Warto przyjechać tu na odpoczynek wśród bliskich znajomych i osobiście tego wszystkiego doświadczyć.

Jako luksusowy nocleg w Beskidach proponujemy Państwu wybrać nasz przytulny apartament Słoneczny Gródek 72 – zapewniamy najlepszą obsługę, smaczne jedzenie i miłą atmosferę.