Rejon Lemon Resort Spa

– jest bardzo bogaty kulturowo, przepełniony dziełami sztuki. W tym miejscu na pewno nie będziecie się nudzić i korzystnie spędzicie czas.

Bardzo nowoczesną atrakcją Nowego Sącza jest Przystanek Czasu Nowy Sącz. Nazwa wiąże się z wydarzeniem jakie miało tu miejsce- pod kamiennym głazem została zakopana tu beczka, której otwarcie ma nastąpić w 2025 roku. Wśród schowanych w niej rzeczy znajduje się, m.in. prasa z przełomu tysiąclecia, butelka łąckiej śliwowicy, fotografie, Encyklopedia Sądecka oraz wiele innych rzeczy.

Przebywając w miejscowości Paszyn, turyści mogą zwiedzić Muzeum Parafialne Sztuki Ludowej. Pełno jest tutaj unikalnych dzieł sztuki, stworzonych szczególnie przez artystów z regionu. W sumie znajduje się tutaj nawet więcej niż 3000 eksponatów. Prace wykonane przez ludowych artystów wykorzystano również do udekorowania kościoła. Z pewnością każdy znajdzie tu coś, co bardzo go zaciekawi.

W miejscowości Ciezkowice wszystkim bez wyjątku poleca się pójście do Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków. Zwiedzić tam można jaskinie nietoperza w formie prawie 6-metrowej makiety, w której została uruchomiona szata naciekowa. Zamieszczono tam kilka gatunków ssaków. Wśród obszernej kolekcji owadów i ptaków szczególną uwagę zwracają papugi, kolorowe motyle, turkuć podjadek oraz sroka- albinos. Podczas wycieczki w muzeum poruszamy się po szklanej podłodze, którą stanowi interaktywna łąka przedstawiająca siedliska roślin, gadów oraz płazów typowych dla Pogórza w formie plastycznych modeli.

Kolejnym wartym zwiedzenia muzeum jest znajdujące się w podegrodzkim Domu Kultury- Muzeum Lachów Sądeckich. Utworzone zostało z osobistej kolekcji etnograficznej należącej do założycieli. Byli to regionaliści i animatorzy kultury mieszkający w Podegrodziu od schyłku lat dwudziestych XX wieku. Muzeum umiejscowione jest w centralnej części wsi. Ekspozycję poświęca się zwyczajowej kulturze materialnej lachowskiego obszaru, w której skład wchodzą: rolnictwo, wiejskie rzemiosło – mowa tutaj m.in. o garncarstwie, kowalstwie, obróbce włókna i tkactwie.

Lemon Resort Spa

Turystów zwiedzających Nowy Sącz z pewnością zachwyci Galeria Marii Ritter. Znajduje się ona w przestarzałej kamienicy Ritterów. Tutaj będziecie mieli okazję ujrzeć malarskie dzieła Marii Ritterówny- znakomitej, sądeckiej artystki a także styl wyposażenia jej pracowni oraz wiele innych wspaniałych wnętrz.

W tej miejscowości nie można pominąć na swojej turystycznej trasie również Skansenu Sądeckiego Parku Etnograficznego. Miejsce to zebrało około 70 historycznych budowli. Obiekty wraz z wyposażeniem są obrazem budownictwa oraz kultury etnograficznych grup Nowego Sączu. Jeśli chcecie zobaczyć cerkiew, zbór, folwark dworski, czy kościół zapraszamy właśnie w to miejsce.

Na ulicy Kolejowej w Nowym Sączu Waszą uwagę przykuje Parowóz Tendrzak. Taką nazwę nadali mu kolejarze. Parowóz stworzony został w Zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. W bardzo ładny sposób go odrestaurowano, odmalowano i ochroniono przed możliwością pocięcia go na żyletki. Tendrzak już nie będzie mógł pokonać żadnej trasy, ponieważ ma status mówiący o tym, że jest wygaszony.

Warto wybrać się również do Limanowa a tam – do Muzeum Regionalnej Ziemi Limanowskiej. Obiekt znajduje się w zabytkowym Dworze Marsów, który mieści się w centralnej części miasta, na schyłku miejskiego parku. Muzeum powstało w 1970 roku. Pomysłodawcami byli regionaliści i działacze kultury miasta oraz regionu. Obiekt stanowi placówkę miejską od 1986 roku.

Z pewnością nie jednego turystę zachwyci również Muzeum Motyli w miejscowości Bochnia. Jest to muzeum prywatne, które zostało utworzone na podstawie kolekcji motyli. Należała ona do Jacka Kobieli. Placówka powstała w 2009 roku. Można tam zobaczyć okazy pochodzące nawet z lat 70. XX wieku. W sumie liczba okazów motyli oraz innych stawonogów, które się tam znajdują przekracza 4500. Okazy zostały przywiezione przez właścicieli podróżujących po Europie, Afryce oraz obu Amerykach. Niektóre przekazali na własność albo w depozyt inni kolekcjonerzy. Stawonogi natomiast przywieziono ze wszystkich kontynentów świata. Do muzeum można wybrać się w każdym terminie, otwarty jest przez cały rok i każdego dnia.

Przemieszczając się po Nowym Sączu na pewno każdy zauważy graffiti, których wszędzie tam mnóstwo. Turyści będą mogli podziwiać wspaniałe, barwne murale. Miasto jest życzliwe dla grafficiarzy, dlatego praktycznie przepełnione jest przepięknymi malunkami. Graffiti w tym mieście jest wręcz prawdziwym dziełem sztuki.

Na tym lista ciekawych miejsc do zwiedzenia w tym rejonie Lemon Resort Spa wcale się nie kończy. O reszcie koniecznie musicie przekonać się sami.