Odzież idealna na górskie wyprawy

Obuwie

Buty podejściowe

Dziś już nie koniecznie trzeba wybrać buty za kostkę. Można postawić na wygodne, lekkie buty, które będą odpowiednio sztywne i będą miały podgumowane czubki. Nadadzą się one doskonale na podejście, zejście i nie trudne wspinanie.

Buty wspinaczkowe

Ich wybór zależy od tego, jaką drogę będziemy chcieli w nich przemierzyć. Jeżeli wyruszamy w taką podróż, gdzie w większości teren jest łatwy, najkorzystniej będzie postawić na wygodne buty. Jeżeli natomiast nasza trasa będzie dla nas trudna, wskazane są buty bardziej ciasne. W góry najlepiej wyruszyć w butach sznurowanych, wygodnych, w których nasze stopy nie będą „katowane”.

Skarpetki

Na każde podejście oraz zejście najlepiej sprawdzą się grube skarpety (np. z wełny).
Jeśli jednak buty dobrze przylegają, skarpetki mogą być cieńsze.

Bielizna

Oczywiście musi być termoaktywna oraz oddychająca. Taka ma siateczkową budowę, dlatego schnie naprawdę w szybkim tempie, odprowadza pot i sprawia, że czujemy się w niej komfortowo. Jest także lekka.
Ubrania powinny odpowiednio opinać, ale nie mogą utrudniać wykonywania ruchów. W górach musi być nam wygodnie.

Spodnie

Spodnie także powinny być z materiału, który oddycha. Powinny być pancerne, a kolana – profilowane. Wtedy wygodniej będzie nam wykonywać ruchy.
Dobrze też będzie, gdy spodnie będą zawierały kieszenie po bokach, ale również na udzie – będzie można schować tam coś, co będzie nam potrzebne podczas wycieczki – np. jakąś mapę.
Wyruszając w góry na kilka dni, warto też pamiętać o spodniach wodoodpornych.

Krótkie spodenki

W górach czasem bywają naprawdę wysokie temperatury – wtedy o wiele wygodniej będzie nam w krótkich spodenkach. Warto mieć je zawsze ze sobą, temperatura tam bywa zmienna.

Bluza
Ciepła, przyjemna i taka, w której będzie nam wygodnie się poruszać – nie może jej zabraknąć podczas wyjazdu w góry. Najlepiej, żeby była z kapturem i trochę dłuższymi rękawami.

Kurtka

Tą wybieramy w zależności od tego jaka akurat jest pora roku. Zawsze jednak powinna mieć kaptur i być wygodna, tak by komfortowo nam się w niej poruszało.
Warto, by kurtka miała kieszenie i dłuższy tył. Na zimniejsze dni oczywiście musimy mieć ze sobą ciepłą kurtkę.

Czapka

Na zimne dni konieczna jest ciepła czapka, jednak na słoneczne, warto mieć ze sobą chustkę. Kiedy wyruszamy na wspinaczkę, pamiętajmy, by czapka współgrała z kaskiem.
Rękawiczki

Możemy wybrać delikatne z polaru, albo pancerne, w zależności w jaką drogę wyruszamy i jaka jest pogoda.

Plecak

Najlepiej mieć ze sobą lekki plecak, który podczas wyprawy nie będzie nam ciążył i nie przekroczy 1 kg.