Apartament Spa nad Dunajcem

Dunajec jest prawym dopływem Wisły. Rzeka zostaje utworzona w momencie, gdy Biały Dunajec łączy się z Czarnym Dunajcem pod Nowym Targiem. Długość rzeki wraz z Czarnym Dunajcem liczy 251 km. Na skutek złączenia potoku Chochołowskiego oraz Kościeliskiego tworzy się Czarny Dunajec. Biały natomiast powstaje z wielu potoków, m.in. z Cichej Wody, Strążysków, Bystry, Olczy, Porońca oraz z Suchej Wody. Rzeka, począwszy od Nowego Targu do Czorsztyna zmierza w południowo – wschodnim kierunku, płynąc po obszernym dnie Kotliny Nowotarskiej. Dolina rzeki jest obszerna, a jej koryto wielodzielne. Występuje też wiele kamieńców. Nisko pod Dębnem Dunajec przybiera tatrzański dopływ – Białkę. W miejscowości Niedzica zapora tworzy Jezioro Czorsztyńskie, w Sromcach Wyżnych wyróżnia się zaporę i wyrównawczy zbiornik. Rzeka w drodze do Szczawnicy opływa Pieniny. Wzdłuż rzeki na tym obszarze przebiega granica ze Słowacją.

 Dunajec opływa przełom, użyty przy budowie retencyjnych zbiorników w miejscowości Rożnów i Czchów. Pod przełomem na pogórzu Dunajec ulega rozciągnięciu, natomiast  pod Wojniczem rzeka omija Karpaty, wpływając do Kotliny Sandomierskiej. Ostatni dopływ – Białą, rzeka obiera pod Tarnowem. Rzeka na Nizinie Nadwiślańskiej jest z dwóch stron obwałowana. Charakteryzuje się dużą obszernością, a jej szerokość sięga kilku metrom. W Ujściu Jezuickim rzeka ma ujście do Wisły. Dunajec słynie z dużych wezbrań, które skutkują powodziami. Wyróżnia się zbiorniki, które w celach energetycznych i rekreacyjnych, regulują przepływy. Ich miejsce występowania to m.in. Czorsztyn-Niedzica, Sromowce Wyżne, Rożnowo oraz Czchów. Wśród obszerniejszych dopływów wyróżnia się m.in. Ochotnicki Potok, Kamienica, Białka, czy Poprad. Przebywając w apartamencie nad Dunajcem warto odwiedzić Nowy Targ, Czorsztyn, Niedzicę, Szczawnicę, Krościenko, Jazowsko, Nowy Sącz, Rożnowo, Czchów,Wojnicz i Żabno, są to bowiem ważne miejscowości położone nad tą rzeką.

Apartament Spa nad Dunajcem

Wśród najobszerniejszych dopływów Dunajca, wyróżnić można Białkę na Podhalu. W Pieninach znajduje się wiele potoków, m.in. Głęboki Potok, czy Straszny, które zasilają rzekę. Natomiast Lipnik, Hawka, czy Jordaniec, to potoki, znajdujące się na obszarze słowackiej granicy. Potoki cechują się górskim kształtem na skutek wielkich spadków i dużą prędkością obiegu wody, wysokiego poziomu zarośnięcia brzegów i osłonięcia koryt. Woda w Dunajcu jest poddana cyklicznym wahaniom. Białka to jedyny dopływ, w którym nie można zauważyć cyklicznych, wielkich konsystencji związków azotu oraz fosforu. Wody tej rzeki cechuje rodzaj wodorowęglanowo – wapniowy. Dunajec płynie wokół Pienin Spiskich na 65-73 km, na 73-75 km opływa przełom czorsztyński, który na skutek zapełnienia jeziora sztucznego został zalany, natomiast na 87-95 km okrąża przełom pieniński. Kiedy rzeka opływa przełom pieniński, zostaje rozciągnięty jej bieg z 2,8 km w prostej linii do 8 km. Stan rzeki obniża się na tym terenie do 20 m. Na odcinku, dzielącym Kąty, a Krościenko spadek wynosi 45 m. Na obszarze Pienin w Dunajcu zasiedlonych jest 17 gatunków ryb. Wśród nich najwięcej jest świnek, brzan, kleni oraz lipni. Bardzo rzadko już teraz w tej rzece spotkać się można z rybami z gatunku łososiowatych. Coraz więcej pojawia się jednak gatunków, które charakterystyczne są dla rzek nizinnych, m.in. leszcz, czy ukleja. Rzeka odznacza się niskimi możliwościami do samooczyszczenia. Do rzeki  przesyłany zostaje duży stopień biogenów, co powoduje, że górskie gatunki zostają z niej usuwane. Ekosystem Dunajca bogaty jest też w ptaki. Dla nich powstanie sztucznego jeziora jest pożyteczne. Bardzo często przy zbiorniki spotyka się m.in. mewę srebrzystą, czaplę siwą, czy biernikle białolice.  Znajdujący się w Pienińskim Parku Narodowym przełom rzeki oraz spływ przez przełom łódkami góralskimi, bez wątpienia zapewnią ciekawą atrakcję dla ludzi przebywających w apartamencie Spa nad Dunajcem. Rzeka stanowi bardzo urokliwy górski szlak wodny. Dunajec to miejsce kajakowych mistrzostw górskich Polski w zjeździe i slalomie oraz międzynarodowych spływów kajakowych. Pod Tylmanową jest to atrakcyjny rezerwat krajobrazowy. Miejscowość Krościenko nad Dunajcem oferuje turystom atrakcje w postaci m.in. turystyki rowerowej, turystyki konnej czy wjazdu kolejką na Palenicę.  Apartament Spa nad Dunajcem z pewnością dostarczy każdemu wiele atrakcji turystyczno- krajoznawczych.