Apartament nad jeziorem Rożnowskim

Jezioro Rożnowskie – inaczej Zalew Rożnowski, jest zbiornikiem zaporowym o powierzchni 1600 ha i długości 22 km, który znajduje się w województwie małopolskim. Powstał na skutek spiętrzenia Dunajca, którego celem było wybudowanie Elektrowni Rożnów. Jego maksymalna głębokość mieści się w granicach 30-35 m. Przebywając w apartamentach nad jeziorem rożnowskim turyści będą mogli spędzić przyjemne chwile wśród pięknego krajobrazu, wypełnionego kwiatami, lasami, sadami czy polami, wytworzonymi przez człowieka. Wszystkie te przyrodnicze elementy przecięte są przez liczne strumienia i potoki. Całość rozsiana jest po wielu wzgórzach, pagórkach i dolinach. Z punktu widzenia geograficznego teren Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego należy do obszaru Pogórza Rożnowskiego,Wiśnickiego, Beskidu Wysprowego i Kotliny Sądeckiej. Jezioro Rożnowskie ciągnie się od Nowego Sącza aż po zaporę w Różnowie i jest centralną częścią terenu. W okolicach rożnowskiej zapory znajduje się Jezioro Czchowskie. Region ten wypełniony jest przez łagodne, zalesione pagórki. Na obszarze tych gmin znaleźć można jeden park krajobrazowy, dwa rezerwaty przyrody i jeden zespół przyrodniczo- krajobrazowy. Duża część obszaru jest chroniona. Każda z gmin, która wchodzi w skład Związku zapewnia turystom i mieszkańcom warte zobaczenia przyrodnicze nowości. Wędrując szlakami Beskidu, zobaczyć można rezerwat przyrodniczy „Białowodzka Góra”. Ten kompleks leśny o powierzchni 67,69 ha od dawna uważany jest za najpiękniejszy zakątek Sądecczyzny. Krajobraz tego miejsca swym pięknem urzeka zwłaszcza jesienią. Decydując się na wynajem apartamentu nad jeziorem rożnowskim, będziecie mogli doznać dużych wrażeń, dzięki urokliwemu strumyczkowi wypełnionemu kryształową wodą. Wśród delikatnego, przyjemnego szumu wody będzie można doświadczyć przyjemnej ciszy i relaksu. Kolejna atrakcja, z której będzie można skorzystać przebywając w domku nad jeziorem rożnowskim przeznaczona jest głównie dla ludzi uwielbiających wspinaczkę i pragnących ujrzeć wyjątkowe widoki, którą zapewniają rożnowskie skałki. Znajduje się on nad brzegiem Jeziora Rożnowskiego, w miejscu gdzie dawniej istniał kamieniołom. Kompleks utworzony jest z kilkunastu skał o różnej wielkości, które powstały z piaskowca ciężkowickiego. Grzęda skalna jest najważniejszą częścią skałek. Ciągnie się przez 250 m. Wśród skał wyróżnić można m.in. Turnie nad Przełazami, czy Mur za Okrętem. Najwyższa osiąga wysokość 30 m. Miejsce to wypełnione jest zarówno łatwymi jak i trudniejszymi drogami wspinaczkowymi. Również przeznaczone jest dla osób lubiących spacerować. Jest to teren prywatny, dlatego szczególnie ważny jest szacunek do środowiska naturalnego. Widok na jezioro jest naprawdę urzekający i warty osobistego ujrzenia. Na Jeziorze Rożnowskim znajduje się jedyna wyspa – przez jednych nazywana Grodziskiem, przez innych Małpią Wyspą.

apartament nad jeziorem rożnowskim

Na szczycie wzgórza znaleźć można zarośnięte, mało widoczne wały ziemne.  Ten zespół przyrodniczo-krajobrazowy chroni przede wszystkim ptactwo wodne. W związku z tym wstęp na wyspę jest zakazany. Można ją jednak opłynąć kajakiem lub rowerkiem, a przy tym podziwiać punkt osadniczy, zaliczany do najstarszych w tym regionie – tajemnicze wzgórze. Obszar Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego w części pokrywa się z Ciężowicko- Rożnowskim Parkiem Krajobrazowym, obejmującym fragment Pogórza Rożnowskiego i Pogórza Ciężowickiego. Utworzony został w 1995 roku. Teren Związku graniczy również z Wiśnicko- Lipnickim Parkiem Krajobrazowym, który utworzono w 1997 roku. Jego powierzchnia liczy 14,3 tys. ha Pogórza Wiśnickiego. Oba te parki zalicza się do Zespołu Parków Krajobrazowych. Planowane jest utworzenie kolejnego parku krajobrazowego  – Żegocińsko- Łososińskiego Parku Krajobrazowego. Wśród ciekawych zabytków warto wspomnieć o zamku Zawiszy Czarnego – jednego z dwóch rożnowskich zamków, którego ruiny znajdują się w lesie, obok drogi na Zaporę. Będąc na małym placu pomiędzy ruinami murów, z zamkniętymi oczami wsłuchać można się w szum wiatru, przy okazji możliwe może być usłyszenie rżenia koni, szczęk zbroi, czy gwaru zamkowej gawiedzi. Budowla stanowi dzisiaj wyjątkowy pomnik minionych wieków. Podczas zorganizowanego na tarasie peregrynacji ikony Chrystusa Przemienionego koncertu Tomka Kamińskiego wykorzystano ruiny zamku. Pod murami postawiono prowizoryczną scenę, ikonę dostarczono jeziorem z Nowego Sącza do Rożnowa. Po koncercie obraz odniesiono do kościoła, a kolejnego dnia odwieziony został na pola lednickie. Na uwagę zasługuję również Rożnowski Zamek Dolny. Beluarda jest obiektem o trzydziestometrowej osi, którą w całości pokrywa kopuła z  kamienia. Na zewnętrznej stronie ściany wyrzeźbiony jest mężczyzna z brodą, który trzyma odciętą głowę Tyrka, natomiast na drugim narożu zobaczyć można herb fundatora obiektu. Beluarda jest wyjątkową pamiątką i stanowi dowód świetności rożnowskiego dworu. Niestety po korytarzach zamiast rycerzy i dam przemieszczają się w dużej mierze ulubieńcy mocnych trunków. Ciekawym faktem jest to, że jednego razu przy organizacji wielkanocnego koncertu wykorzystano świetną akustykę beluardy. Autorem pomysłu była młodzież rożnowska.

Drewniane kościółki znajdujące się w tym miejscu wyglądają bardzo pięknie. Wzbudzają dumę i sprawiają, że człowiek na chwilę zapomina o codziennych obowiązkach, zatrzymuje się i wpatruje w głąb samego siebie. Te drewniane kościoły oplatają jeziora Rożnowskie i Czchowskie. Znaczną część z nich wpisano do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Ciekawą atrakcją wsi Wytrzyszczka, z której warto skorzystać przebywając w domkach nad jeziorem rożnowskim jest średniowieczny zamek Tropsztyn. Leży on w malowniczej scenerii, na brzegu Dunajca, na małym wzgórzu. Jego historia jest bardzo bogata, opiewana legendami o dawnych zabójcach i skarbie ukrytym w tym miejscu przez Inków peruwiańskich. Zamek ten jest budowlą warowną z końca XIV wieku. Wybudowany został przez ród Gierałtów. Pod koniec XX wieku odbudowano i zrekonstruowano go po zniszczeniach. Do zamku turyści przyjeżdżać mogą tylko latem. W ciągu dnia dwa razy zostaje wyświetlony film K. Langa „Śmiertelna klątwa z Peru”, która opowiada o Inkach i ich związku z tym regionem.

W okolicach jezior Rożnowskiego i Czchowskiego znajduje się jedyne miasteczko. Czchów odzyskał prawa miejskie w 2000 roku. Na dzień dzisiejszy miasteczko jest odnowione, posiada piękny rynek oraz górującą nad Doliną Dunajca basztę i stanowi miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Na czchowskim rynku umieszczona jest kamera internetowa. Jej obraz prezentuje się na portalu miasta. Zatrzymując się w tym miejscu, podziwiać można m.in. zabytkowe domy z podcienieniami oraz można wejść zwiedzić kościół parafialny pw. Narodzenia NMP.

Apartament nad jeziorem Rożnowskim – Słoneczny Gródek 72 poleca się na urlop 🙂 Zapraszamy!